نکات ایمنی در چیدمان اتاق کودک

نویسنده: مدیریت سایت

اگر چشم به راه فرزندی هستنید یا می خواهید اتاق کودک خود را انتخاب کنید آیا این نکات مهم ایمنی را می دانید؟ ما در این نوشتار به شما اطلاعات مفیدی در خصوص ایمنی اتاق کودکتان ارائه خواهیم کرد. با رعایت این نکات می توانید بهتر از کودک خود مراقبت کنید و به این ترتیب سلامت او را تامین کنید. برای کودکان کنجکاو همواره مرز خطر نزدیک است و اگر آگاهانه رفتار نکنیم هر لحظه ممکن است حادثه ای برایشان رخ دهد. چیزی که هرگز دوست نداریم در مورد آن ها اتفاق بیافتد.  به همین جهت ...

فزندان، این هدیه های الهی، ثمره زندگی ما و شیرینی بخش آن هستند. تحمل روزهای بارداری نوید روزهای بهتری از زندگی را می دهد و آرام آرام مرد و دختر جوان را برای پدر و مادر شدن آماده می کند. این حس مسئولیت بخصوص در ماه های آخر دوران بارداری برای هر دو محسوس تر می گردد. همه چیز آهسته آهسته برای استقبال از این هدیه و نعمت بزرگ فراهم می شود و زمان آن می رسد که اتاقی برای او آماده کینم و وسایل و لوازمی که برایش تدارک دیده ایم را در اتاق او جای دهیم؛ اما چه اتاقی را برای نوزاد یا کودک خود انتخاب کنیم؟ وسایل او چه ویژگی هایی داشته باشند و چه اقداماتی را باید انجام دهیم و کدام را نباید انجام دهیم؟

اگر چشم به راه فرزندی هستنید یا می خواهید اتاق کودک خود را انتخاب کنید آیا این نکات مهم ایمنی را می دانید؟ ما در این نوشتار به شما اطلاعات مفیدی در خصوص ایمنی اتاق کودکتان ارائه خواهیم کرد. با رعایت این نکات می توانید بهتر از کودک خود مراقبت کنید و به این ترتیب ایمنی و سلامت او را تامین کنید. برای کودکان کنجکاو همواره مرز خطر نزدیک است و اگر آگاهانه رفتار نکنیم هر لحظه ممکن است حادثه ای برایشان رخ دهد. چیزی که هرگز دوست نداریم در مورد آن ها اتفاق بیافتد.  به همین جهت در این نوشتار به تبیین این نکات مهم خواهیم پرداخت.

 

نکات مهم انتخاب اتاق کودک

اتاق کودک باید نزدیک و قابل دسترس باشد. بنابراین اتاقی را انتخاب کنید که تا فضای اصلی خانه فاصله کوتاهی داشته باشد و بتوانید به سرعت خودتان را به اتاق کودک برسانید. بهتر است بتوانید درون اتاق را هم مشاهده کنید و از دور حواستان بود نوزادتان باشد.

اتاق کودک نباید دارای درب مستقیم به حیات، تراس و بالکن یا پنجره با ارتفاع پایین باشد.

اتاق کودک لازم است به دلیل تفاوت کاربری و نوع چیدمان و لوازم و وسایل آن از اتاق والدین جدا بوده و به طور سفارشی برای کودکتان طراحی شود.

درب این اتاق نباید دارای قفل سرخود از داخل باشد.

همچنین پنجره ها باید دارای حفاظ ایمن و مطمئنی باشد تا کودک نتواند از میان آن ها عبور کند، همچنین باید دارای توری مخصوص جلوگیری از نفوذ حشرات باشد.

 تخت کودک را کنار پنجره، کنار بخاری و روبروی دریچه کولر قرار ندهید.

پریزهای برق را با محافظ مسدود کنید.

پیشنهاد می شود برای گرمایش اتاق کودک از شوفاژ آبی یا شوفاژ برقی استفاده کنید تا ضمن جلوگیری از خطر آتش سوزی مانع کاهش اکسیژن اتاق در اثر سوختن شعله شوید.

هرگز در اتاق کودک از گلدان طبیعی استفاده نکنید. خاک گلدان مستعد پرورش حشرات از جمله انواع پشه، هزارپا و خرخاکی است. خاک گلدان های خانه را نیز به صورت دوره ای با محلول حشره کش ضدعفونی کنید و از سموم پاششی در محیط خانه و به خصوص در اتاق کودک به هیچ وجه استفاده نکنید.

 

نکات مهم در خرید مبلمان اتاق کودک

تخت خواب کودک به همراه تشک باید ارتفاعی حدود 45 سانتی متر داشته باشد که 15 سانتی متر آن را تشک تشکیل می دهد. این ارتفاع به مادر اجازه می دهد بدون آسیب رسیدن به کمر نوزاد خود را بلند کند یا روی تخت بخواباند. از سوی دیگر ارتفاع به گونه ای است که اگر به طور اتفاقی و به هر دلیلی نوزاد از تخت پایین بیافتد آسیبی به او نمی رسد.

تخت نوزاد نباید دارای لبه های تیز و برنده باشد. تمامی اتصالات از جمله پیچ ها باید مخفی بوده و کاملا محکم شده باشد.

تشک نوزاد بهتر است از جنس پنبه باشد. تشک های خوش خواب برای موزاد توصیه نمی شود. تشک پنبه ای دو مزیت مهم دارد. اولا نوزاد در میانه آن فرو می رود و این فرورفتگی مانع از غلتیدن نوزاد به اطراف می شود و ثانیه پنبه به قدر کافی تنفس ایجاد می کند و مانع از گرم شدن یا سرد شدن بیش از حد بدن نوزاد می شود.

بهتر از بخشی از کمد کودک به صورت قفسه و بدون درب باشد. این قفسه ها برای نگهداری وسایلی مانند عروسک ها که ممکن کودک برای برداشتن آن ها تلاش کند مناسب است. ضمنا نوع پایه های طبقات باید به گونه ای باشد که در اثر کشیده شدن توسط کودک جدا نشود. فراموش نکنید هرگز وسایل سنگین و شکستنی در این قفسه ها قرار ندهید.

 

منبع : دل خرید
برچسب ها :
با بیش از 20 سال تجربه پیش از خرید هم همراه شما هستیم.  در صورت نیاز پیش از تصمیم گیری و خرید می توانید از کارشناسان ما مشاوره دریافت کنید.

خدمات مشتریان